Zámková dlažba

 

Zámková dlažba je typ dlažby, ze zhutněného betonu. Jednotlivé dlaždice jsou tvořeny tvarovými zámky, to znamená, že jsou navrženy a poskládány tak, aby do sebe vzájemně zapadaly. Tím je dosaženo vysoké stability. Tvarové zámky zabraňují zejména horizontálnímu posunu jednotlivých kamenů. Zámková dlažba se vyrábí prefabrikací z betonu.

Zámková dlažba je vhodná pro plochy s velkým namáháním, používá se na dláždění větších prostranství, například parkoviště, chodníky, ulice, náměstí či cyklostezky, ale také na menší plochy, jako například malý chodníček na zahradě. Výhodou zámkové dlažby je to, že v případě potřeby se dá rozebrat a použít znovu. Jednotlivé díly mohou mít také různé odstíny, díky čemuž se dají vytvářet různé obrazce nebo nápisy. Například na parkovištích je barevná odlišnost využita k zobrazení parkovacích čar či parkovacích míst pro vozíčkáře. Dlažba se pokládá na sucho do pískového lože.

Výhody zámkové dlažby:

- Možnost rozebrání a opětovné pokládky

- Vysoká stabilita

- Odolnost vůči horizontálnímu posunu jednotlivých kamenů

- Tvarová a barevná rozmanitost

- Rychlé odtékání vody z povrchu dlažby

- Snadná údržba a čištění

Výběr zámkové dlažby

 

Ve výběru zámkové dlažby bude hrát roli samozřejmě cena zámkové dlažby, která se uvádí vždy v kč/m2, neměli bychom však nutně hledat nejlevnější zámkovou dlažbu na úkor kvality. Každá firma nabízí vlastní ceník, který bychom měli důkladně prostudovat, porovnat několik ceníků různých firem a srovnat poměr cena-výkon. Nemusíme-li pokládat dlažbu ihned, vyplatí se také sledovat stránky firem pravidelně, protože je obvyklé, zejména po letní sezóně, že firmy nabízejí výprodej, i v sezoně se však setkáme s různými akcemi, proto je dobré nekoupit dlažbu ihned, ale chvíli mapovat trh.

Budeme-li posuzovat kvalitu, měli bychom vzít v úvahu faktory, jako jsou pevnost v příčném tahu, odolnost proti působení vody a CHRL, obrusnost nášlapné plochy. Myslet bychom také měli na výšku kamenů, která by se měla pohybovat mezi 60 mm (menší chodníčky a plochy) a 80 mm (větší veřejná prostranství).

Zapomenout bychom ale neměli ani na estetickou stránku věci, zde máme na výběr z mnoha a mnoha variant tvarů i barev. Zámková dlažba se nejčastěji používá v barvách šedá, růžová, červená, žlutá a cihlová, najdeme ji ale i v barvě zelené, modré, černé, hnědé a v různých barevných mixech. Nejčastějším tvarem zámkové dlažby jsou kameny ve tvaru kosti a vlnky, či ve tvaru známém jako dekor, nebo v klasických obdélnících. Kromě těchto základních tvarů se však setkáme i s mnoha dalšími, které nemají jednotné názvy.

Vezmeme-li v úvahu všechny tyto body, tj. cena, kvalita, barva, tvar, můžeme si být jistí, že budeme s dlažbou spokojeni. A natrefíme-li navíc na výprodej, může být právě naše zámková dlažba „the best“.

Zámková dlažba - ukázka vzorů:

 

Pokládka zámkové dlažby

 

Pokud si na pokládku zámkové dlažby netroufnete sami, nezoufejte, vždy se dá najít firma, která pokládku udělá za vás. Zvýší se sice celková cena, na druhou stranu budete mít jistotu, že pokládku udělají zkušení dlaždiči. V případě, že budete na pokládku najímat firmu, vždy vyžadujte záruku na provedenou práci. Pokládka firmou probíhá takto: navštíví vás technik a zaměří zámkovou dlažbu, poradí vám s výběrem vhodné zámkové dlažby a zajistí kompletní pokládku zámkové dlažby včetně dodávky materiálu.

Na internetu se však dá dohledat spousta článků, návodů a videí, jak pokládat zámkovou dlažbu svépomocí, můžete tedy ušetřit a zámkovou dlažbu si položit sami.

 
Vyšší hladina testosteronu - tribulus terrestris