Betonová dlažba

 

Betonová dlažba se používá jako dlažba venkovní, a to hned z několika důvodů. Prvním důvodem, proč beton použít je samozřejmě jeho odolnost. Beton se skládá z cementu, vápna, vody a písku, případně štěrku, a právě složením těchto materiálů, nebo ingrediencí chcete-li, vzniká materiál (beton), který je velmi pevný a odolný. Do betonu se navíc dají přidávat přídatné látky, které vysokou odolnost ještě zvýší. Můžeme tak vytvořit například beton, který je vodoodpudivý. Betonová dlažba se ale hodí i z estetického hlediska, do betonu se totiž dají vmíchat barvy a my tak můžeme cesty barevně rozlišovat. Tohoto rozlišování se využívá například na veřejných parkovištích, kde jsou barevně odlišeny parkovací čáry anebo parkovací místa pro vozíčkáře.

 

Zámková dlažba

Jednotlivé dláždice zámkové dlažby, jsou tvořeny tvarovými zámky, které se skládají k sobě a dohromady tvoří jednolitou plochu. Zámková dlažba je vhodná jak z estetického hlediska - seženeme spoustu druhů, barev a tvarů jednotlivých dlaždic, a tak se fantazii meze nekladou, ale i z praktického hlediska. Zámková dlažba je odolná náročným podmínkám, snadná na údržbu, ba co víc, je rozebiratelná a znovuposkladatelná. Více o zámkové dlažbě si přečtěte v naší podsekci Zámková dlažba.

Vegetační dlažba

Dalším typem betonové dlažby je vegetační dlažba, neboli zatravňovací dlaždice. Jedná se o betonové dlaždice, mezi kterými, po jejich pokládce vzniká pravidelný (a úmyslný) prostor, kterým prorůstá tráva. Vegetační dlažba se také často používá na parkovištích, zejména na menších parkovištích do pěti vozů, kde přírodní vzhled kontrastuje s technologiemi. Jak už jsme si řekli, na velkých parkovištch např. u supermarketu se setkáme spíše se zámkovou dlažbou. Kde tedy využít zatravňovací dlaždice? Kdekoliv, kde chceme dosáhnout přírodního dojmu.

Dlažba z vymývaného betonu

V dnešní době jsou velkoformátové dlaždice z vymývaného betonu stále více a více populárnější. Na tento typ dlaždic jsou pokládány malé oblázky a dlažba tak tvoří nepravidelnou plochu jak na pohled, tak na dotek. Tato dlažba je na dotek hrubá a nerovnoměrná, právě díky jednotlivým mini-kamínkům. Díky tomu, že jsou použity opravdu malé kamínky a díky své hrubosti, není tato dlažba tak kluzká, jako klasická kamenná dlažba, zachovává si ale zároveň přírodní, kamenný vzhled.

 
Sacharidové a proteinové tyčinky pro svaly